Türkçe English Deutsch
HABERLER
Dizi Müziklerine İmza Atan Kemal Sahir Gürel: Etkileyici Şarkı Diziyi İzletiyor
haberin devamı...
Hatırla ey okur: Adı Kemal Sahir Gürel...
haberin devamı...
Elveda Rumeli Dizi Müzikleri Kalan Müzik Tarafından Yayınlandı
haberin devamı...
Asi Ruh Belgeseli Kalan Müzik Tarafından Yayınlandı
haberin devamı...
Hüseyin Karabey: Hayatımın en önemli ödülünü aldım.
haberin devamı...
Gümüş At sinema ve müzik ödülleri sahiplerini buldu
Avrupa'da Türk sinema ve müziğinin yaşatılmasına emek veren ve her geçen gün sayıları artan müzisyenler, oyuncular, sinema sanatçıları ve yönetmenlerin keşfedilip desteklenmesi amacıyla geçen yıl başlatılan ödüllerin ikincisi, Belçika'nın kültür ve sanat şehri Gent'teki tarihi Vooruit Sanat Merkezi'nde düzenlenen görkemli bir galada dağıtıldı.

Zülfü Livaneli'nin başkanlığında Ayla Algan, Emin Olcay, Vedat Erincin, Cihan İnan, Sinan Akkuş ve Erkan Albay'dan oluşan Gümüş At sinema jürisinin en iyi film ödülünü, Ali Levent Üngör'ün senaryosunu yazdığı ve yönettiği "Mevsim Çiçek Açtı" kazandı.

Almanya'da bir Türk ailesinin dramını anlatan film, Üngör'e en iyi senaryo, Feriha Ecem Çalık'a en iyi kadın oyuncu ve Ertuğrul Karakaya'ya en iyi erkek oyuncu ödülllerini getirdi.

En iyi yönetmen ödülünü "Uçan Balık" (Fliegende Fische müssen ins Meer) filmiyle Güzin Kar alırken "Almanya'ya Hoşgeldiniz", Ngo The Chau'ya en iyi görüntü yönetmeni ve Gerd Baumann'a en iyi film müziği ödüllerini kazandırdı.

En iyi belgesel ödülü ise Türkiye'den Belçika'ya evlilikler yoluyla göçü konu alan Mutluluk Yolu'nun yapımcısı Rabia Kaçar'a verildi.

Yine Zülfü Livaneli'nin başkanlığında, Melike Tarhan, Betin Güneş, Kemal Sahir Gürel ve Osman Okkan'dan oluşan müzik ödülleri jürisi de en iyi pop müzik ödülüne Bahar Ateş, en iyi halk müziği ödülüne Emre Gültekin, en iyi fantazi müzik ödülüne Özlem Ay, en iyi grup ödülüne Kavpersaz ve en iyi genç yetenek ödülüne Kürşat Zengin'i layık gördü.

Sunuculuğunu Ece Vahapoğlu'nun yaptığı galada, uyum ve entegrasyon ödülleri ise Belçikalı ut sanatçısı Tristan Driessens ve Türk sanat müziğinin Alman sesi Mario Rispo'ya takdim edildi.

Yaklaşık 800 sanatseverin katıldığı Gümüş At ödül töreninde Karsu Dönmez ve Lady Linn, Tristan Driessens, Mario Rispo, Kavpersaz, Seyyal Taner ve Kürşat Zengin'in sahne performansları büyük alkış aldı.

Gümüş At galasına Gent Belediye Başkanı Daniel Termont ve yardımcısı Resul Tapmaz, Belçika Senatosu Üyesi Fatma Pehlivan, Brüksel bölge hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Brüksel bölge milletvekili Mahinur Özdemir, Flaman bölge milletvekili Veli Yüksel, Anvers Belediye Başkan Yardımcısı Güler Turan, Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar ve Türkiye'den Kenan Işık, Çağan Irmak, Barış Falay, Murat Han, Defne Samyeli, Özge Özder, Aslı Tandoğan ve Emin Olcay gibi ünlü isimler katıldı.

AA
Kemal Sahir Gürel
kemalsahir@hotmail.com